„Ten, kdo klade otázky, nezabloudí“ bylo motto setkání učitelů a asistentů z běžných základních škol, které v rámci integrace vzdělávají žáky se zrakovým postižení. Otázky kladly více jak dvě desítky pedagogů a my měli radost z velmi příjemného setkání, na kterém nechyběly praktické ukázky, prožitkové chvilky s klapkami na očích anebo rozhovor s našim bývalým nevidomým klientem. Děkujeme všem za účast a těšíme se na další dotazy a setkání.
V horkém sobotním odpoledni se naši skalní klienti sešli na startu běhu na 1 km v rámci série běžeckých závodů Mizuno Run Tour, který se konal v areálu Lidových Sadů v Liberci. Výborně a nejlépe se s tratí popral Lukáš Feifer s trasérkou Andreou, obdiv a poděkování patří také Lucce Flügelové, Elišce Koldové a Jakubovi Dvořákovi a jejich trasérům – rodinným příslušníkům. Všichni předvedli vynikající výkony a podpořili tak Nadační fond Leontinka, za který startovali. Už dnes se těšíme na příští ročník.
První červnový týden patřil sportovním hrám zrakově postižených, které pořádala SŠ, ZŠ a MŠ pro zrakově postižené, Kamenomlýnská 2, Brno. Hry se konaly v krásném prostředí sportovního areálu v Blansku, kde jsme všechna sportoviště měli na dosah ruky (plavecký bazén, atletický stadion, tělocvičnu na goalball i zázemí na show-down).
Poprvé se naše družstvo zúčastnilo v nejvyšším možném počtu dětí – celkem 10 klientů Speciálněpedagogického centra, jinak žáků integrovaných v základních školách v celém Libereckém kraji. A vůbec poprvé jsme se jako samostatné družstvo zúčastnili goalballového turnaje. Vyzdvihnout je třeba sportovce Martina Jozífka, který získal nejvíce bodů pro družstvo. Celkem jsme získali 37 medailí, 2. místo v celkovém umístění družstev a 1. místo v plavecké štafetě. Bonusem sportovní akce byl výlet do Moravského krasu na Macochu pro ty, kteří se nezúčastnili goalballového turnaje. Všem dětem děkujeme za vzornou reprezentaci, přejeme mnoho dalších sportovních zážitků a již se těšíme na další ročník.
http://www.inkluze.upol.cz/portal/sportovni-hry-zdravotne-postizene-mladeze-blansko-2-6-6-2014/
Ve dnech 28. 5. – 31. 5. 2013 se v podhůří Vysokých Tater konal 14. ročník mezinárodní soutěže v prostorové orientaci O pohár Viliama Hrabovca.
Naše družstvo tvořila čtveřice žáků základních škol z Libereckého kraje a klientů SPC pro ZP – jmenovitě Lucie Flügelová, Eliška Koldová, Veronika Plachá a Martin Jozífek.
Soutěžilo se v předvedení trasy po budově, v terénu, v přímé chůzi a zvládnutí úkolů v mikroprostoru (zvukové pexeso, sběr předmětů z plochy, pojmenování hmatových desek). Vynikajícího a zaslouženého výsledku dosáhl Martin a odvezl si 1. místo z 22 účastníků. Úspěchem je i 7. místo Elišky a ocenit je třeba snahu Veroniky a Lucky, která letos poprvé soutěžila ve starší kategorii, kde trať v terénu je náročná jednak svojí délkou, ale i členitostí. Přestože nám letos nepřálo počasí, pobyt se velmi vydařil a návštěva gerlachovské izby nás přímo nadchla.
Děkujeme paní Pavlíně Kordíková za druhý doprovod, Libereckému kraji za drobné dárky a především dětem za jejich vzorné chování a reprezentaci.
V rámci spolupráce s plzeňskou školou jsme uskutečnili školní kolo soutěže v prostorové orientaci, kterého se zúčastnilo 5 našich klientů, žáků základních škol.
Projekt Hej rup-spojme sílu, hej rup- ruce k dílu Základní školy a Mateřské školy pro zrakově postižené a vady řeči v Plzni z Grantového projektu v rámci globálního grantu CZ.1.07/1.2.31 Rovné příležitosti dětí a žáků ve vzdělávání v Plzeňském kraji II Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost spolufinancovaného ze státního rozpočtu ČR a Evropského sociálního fondu na grantový projekt s registračním číslem CZ.1.07/1.2.31/02.0011 je zaměřen na podporu speciálně pedagogických aktivit a rozšíření asistenčních služeb pro žáky se zdravotním hendikepem. Smyslem je pomoci těmto žákům posílit jejich samostatnost a přispět tak k jejich snadnějšímu uplatnění v běžném i profesním životě.
Výborně si vedl David Pompa, žák 5. ročníku ZŠ v Dubé u České Lípy, který se aktivit SPC pro ZP zúčastnil vůbec poprvé a hned mezi 18 účastníky celé akce zvítězil.
Děkujeme všem za příjemné soutěžní zápolení.
V našich prostorách proběhlo 1.metodické setkání učitelek mateřských škol, které pracují s dětmi s poruchou binokulárního vidění.
Odbornou část, zaměřenou právě na poruchy binokulárního vidění (tupozrakost a strabismus) a proloženou vlastními zkušenostmi, přednesla PhDr. Kateřina Stejskalová PhD., odborná asistentka Ústavu speciálněpedagogických studií UP v Olomouci. Program pokračoval vzájemnou výměnou zkušeností nás všech, ukázkou didaktických pomůcek a zamyšlením se nad příštím tématem. Už teď se těšíme na podzimní termín, kde doufáme zavládne stejně tak vstřícná, příjemná a pracovní atmosféra. Budeme rády za jakékoliv podněty.
Letošní víkendový pobyt jsme zahájili metodickým seminářem pro rodiče, který byl věnován problematice náročných kompenzačních pomůcek pro nevidomé a slabozraké uživatele a sportovním aktivitám pro děti se zrakovým postižením.
Rodiče se zájmem sledovali výklad Ing. Jany Smolné z libereckého Tyflocentra ohledně speciálních softwarů, ale také přímou práci našich klientů s kompenzačními pomůckami od přenosného NB po iPad, braillský řádek a mobilní telefon, zpřístupněný právě zrakově postiženým. Podnětná a živá diskuse mezi odborníky, rodiči a dětmi nás velmi těšila. Zájem neustal ani při sportovních aktivitách, kdy teoretickou část vystřídala praktická dovednost. Sportovci z klubu BSC (Blind Sport Club) registrovaní pod Českým svazem zrakově postižených sportovců zapojili děti do průpravy futsalu a goalballu. Ve skělém prostředí tělocvičny ZŠ a MŠ logopedické v Liberci jsme trénovali do pozdních večerních hodin. Některým míče s rolničkou zvonily v uších dlouho do noci.
Dopolední program druhého dne jsme vyplnili návštěvou Hasičského záchranného sboru LK, kde jsme se vzájemně obohatili o poznatky z jedné strany o práci a vybavení HSZ, z druhé o přístupu k lidem se zrakovým postižením. O upřímnou a přátelskou atmosféru nebyla nouze. Více se můžete dočíst na stránkách - http://www.hzslk.cz/60.4192-svet-hasicu-hmatem.html
Po obědě jsme se vrhli na oblíbené hry a přípravu ovocného poháru. Pobyt jsme zakončili předáním kontaktů, příslibem další akce a sdělením toho, co měl kdo na srdci.
Poděkování patří všem 10 účastníkům a jejich rodičům, předsedovi klubu BSC Mgr. Zdenku Barlokovi, Ing. Smolné a obětavému týmu příznivců našeho Speciálněpedagogického centra.
Golaballového soustředění v Olomouci, ZŠ prof. V. Vejdovského, se zúčastnila čtveřice sportovců, integrovaných žáků běžných základních školy, našich klientů. Pod vedením zkušených trenérů se děti věnovaly goalballové a atletické průpravě a nácviku show-downu. V sobotní odpoledni a nedělním dopoledni družstva složená napříč dětmi ze všech škol sehrála zápasy na 2 x 7 minut. O sportovní nadšení a nová přátelství nebyla nouze. V rámci programu jsem navštívili hmatovou výstavu v arcidiecézním paláci a olomoucký Aquapark.
Díky dotačnímu programu vypsaného KÚ LK získalo naše družstvo finanční prostředky na dresy, chrániče, brýle a goalballový míč. Tím jsme se stali úplnými profesionály a již teď se těšíme na další soustředění, které proběhne v jarních měsících v Plzni.
13. ročník Mezinárodní soutěže v sebeobsluze se konal v krásném prostředí Vysokých Tater za příznivého slunečného počasí. Klienti SPC a žáci z běžných základních škol soutěžili v šesti disciplínách (příprava jednoduchého jídla a nápoje, rozlišování mincí, třídění předmětů, práce s textilem a řazení jmen podle abecedy). Nejlépe si vedl Martin Jozífek, který ve starší kategorii zvítězil. Eliška Koldová obsadila velmi pěkné 5. místo, taktéž Lucie Flügelová v mladší kategorii vybojovala 7. místo.
Všem účastníkům děkujeme za vzornou reprezentaci a doufáme, že nabyté zkušenosti budou pravidelně využívat.
Úspěchem pro Martina Jozífka a Lukáše Feifera skončila účast na Mistrovství České republiky v plavání, které se konalo 15. října v Brně, v plaveckém bazénu v Kohoutovicích.
Martin si odvezl zlato ze všech disciplín (25m prsa, volný způsob a znak, 50 m prsa a volný způsob), Lukáš získal zlato na krátké vzdálenosti, z delších si odvezl stříbro.
Oba chlapci pod vedením trenérky Mgr. Jitky Marxové pravidelně trénují mimo školu v plaveckém bazénu v Jablonci nad Nisou a jejich výsledky se stále zlepšují. Je nám líto, že se nesešlo více závodníků v kategorii B1, tedy prakticky nevidomých.
Děkujeme všem za účast a těšíme se v příštím roce na MČR v plavání, které bude spolupořádat naše škola.
Pod záštitou Českého svazu zrakově postižených sportovců a za výrazné finanční pomoci Nadace Leontinka a Světlušky se v daném termínu konalo tradiční sportovní soustředění, které bylo zaměřeno na zvýšení celkové fyzické zdatnosti žáků I.stupně se zrakovým postižením, vyhledávání talentů, seznámení a průpravu dětí se sportovními aktivitami jako je goalball, plavání, atletika a jízda na tandemovém kole. Sportovního soustředění se zúčastnili naši klienti Jakub Dvořák (ZŠ Jablonec n.N.) a Jan Fortelný (ZŠ Hodkovice n.M.). I přes nepřízeň počasí se nám podařilo zvládnout program v celém rozsahu.
Velmi nás potěšil zájem pedagogů o setkání všech, kteří mají ve své třídě dítě se zrakovým postižením. Vyměřený čas utekl velmi rychle, mnoho otázek zůstalo nezodpovězených a my slibujeme, že na individuálních konzultacích ve školách je zodpovíme. Děkujeme za velmi příjemnou atmosféru a těšíme se na společnou spolupráci.